freezedrymach
Freeze Dry Avantajları | Freeze Dry Mach
Freeze Dry Advantages

Dondurarak kurutma, gıda ürününün aroma, rehidrasyon ve biyoaktivite gibi özelliklerinin, diğer teknikler kullanılarak kurutulan gıdalara kıyasla belirgin şekilde daha yüksek olması anlamına gelen kalitenin korunması nedeniyle gıdanın dehidrasyonu için en uygun seçim yöntemi olarak görülmektedir.

Raf Ömrü Uzatması 

Raf ömrünün uzatılması, suyun süblimasyon yoluyla hızlı geçişi ile bağlantılı olarak düşük işlem sıcaklıklarından kaynaklanır.  Bu işleme koşulları ile enzimatik olmayan esmerleşme, enzimatik esmerleşme ve protein denatürasyonu dahil olmak üzere bozulma reaksiyonları en aza indirilir.  Ürün başarılı bir şekilde kurutulduğunda, uygun şekilde paketlendiğinde ve ideal saklama koşullarına yerleştirildiğinde, gıdaların raf ömrü 3 yıldan fazladır.

Yeniden Nemlendirme 

Kurutulmuş bir ürün kolayca veya tamamen yeniden hidrate edilemiyorsa, daha düşük kalitede olduğu kabul edilir. Nihai dondurularak kurutulmuş ürün gözenekli olduğundan, gıdada tam yeniden hidrasyon meydana gelebilir. Bu, ürünün daha yüksek kalitesini ifade eder ve onu yemeye hazır yemekler için ideal hale getirir.

Besinler ve Duyusal Kalite Üzerindeki Etkisi

Düşük işleme sıcaklıkları ve bozulma reaksiyonlarının en aza indirilmesi nedeniyle besinler ve renk korunur. Dondurularak kurutulmuş meyve orijinal şeklini korur ve karakteristik yumuşak gevrek bir dokuya sahip olur.
 

    argenovalogo